shadow

Haksızlık

Haksızlığı aslında genel olarak düşüncelerimiz ve değerlerimiz uğruna biz kendimize yaparız.  Hayatımızda çoğu zaman çevremizde suçlu ararız ya da kimseyi bulamazsak bir kurban seçeriz kendi bilinç altımızda ve o anda düşüncelerimize ters gelen biri olduğunda karşısına geçer onun bizi anlamadığını söyleriz peki söylemek istediklerimizi doğru kelimeyle anlatıyor muyuz?

Şimdi bu makalemizde bu konu üzerinde birlikte beyin fırtınası yapalım örnek olarak da ikili bir çift kuralım aklımızdan ve küçük bir senaryo ile diyalog yaptıralım…

Haydi başlıyoruz..

E(erkek) /  K(Kız)

E- Hayatım ben seninle çok mutluyum

K- Bende çok mutluyum inan yaşamadım bu duyguyu daha önce

E- Senin tanıdığım güne hergün şükrediyorum

K- Bende hayatım

E- Canım seninle konuşmak istediğim bir konu var

K- Söyle canım dinliyorum

E- Ben senin için neyi ifade ediyorum?

K- Canım nasıl bir soru bu ?

E- Evet dinliyorum

K- Seni seviyorum

E- Sevdiğini biliyorum neyi ifade ediyorum

K- Hayatım seviyorum işte

E- Tamam canım bir şey yok..

Şimdi bu kısa diyaloğa bakıldığında her şey normal ve bakış açınıza göre içinizden diyorsunuz ki kız sevdiğini söylüyor daha ne diyebilir? Bunu duyar gibi oldum aslında sorunun cevabı sevmesini söylemesi değil insanlar bazen neyi ifade ettiğini bilmek ister çünkü bazen öyle bir sevgi olur ki karşınızda size kendisini anlatamaz içindeki sevgiyi anlatacak kelime bulamaz ve bunun adını koymak için sizden bir destek ister kendi lugatında belki isteme ya da size aktarma şekli başkadır ama her zaman insanlardan sizin anlayacağınız şekilde anlatmasını bekleyemezsiniz. Çoğu zaman hayatınızdaki kişilerden sizi anlamasını değil sizin onu anlamanızı beklemelisiniz.

Yukarıdaki konuşma diyaloğunda konu başlığındaki haksızlık nerde diye düşünürseniz onu da açıklayayım sizlere haksızlık kişilerin kendine yaptığı davranıştır hepimiz karşımızdaki kişilerden beklediğimiz bizi anlaması en büyük haksızlık budur çünkü kimse ama hiç kimse sizin içinizdeki duyguları bilemez siz anlatmadığınız sürece ve bu sizin anlatma kapasitenize bağlıdır eğer kendinizi doğru ifade edemiyor ve düşüncelerinizi yansıtamıyorsanız kesinlikle karşınızdaki kişiden sizi anlamasını bekleyemezsiniz. İnsanların sizi anlaması için ve size istediğiniz değeri vermesi için ne olursa olsun açık olun kaybedeceğinizi bilseniz dahi açık net olun insanlara size yapılmasını istemediğiniz bir şeyi yapmayın unutmayın siz kırarsanız kırılırsınız.

İfade ve anlatım şekli bazen bir aşkı yeniden alevlendirir bazense bitmeyen nefretin başlangıcı olur o yüzden eğer anlamakta zorluk yaşıyorsanız karşınızdaki kişinin dediklerini defalarca düşünün ve tekrar edin gerekirse bir kağıda yazın ama şunu unutmayın ki olumlu olumsuz yaşadığınız herşeyin sorumlusu sizsiniz..

19.12.2016
Saat: 20:10

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Buyulenmis
  • Mutlu
  • Uzgun
  • Ofkeli
  • Bikkin
  • Korkuyor
Beğendiysen sende duygularının kelimelerini paylaş sesini duyur ;)

Soner Tarcan

Soner Tarcan

Şair - Yazar

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.