shadow

Bir bayram sabahı

Bayram sabahı eskide kaldı.
Eskiden bayram sabahları saat 6 da büyüklerimiz kalkar
Bayram namazına gider saat 7 de gelir bütün ahaliyi kaldırırdı
Ve o sabahları hatırlayanlar ne kadar zor o sıcacık yataktan kalktığını hatırlayacak ve “o eski günler ne güzeldi” diyeceğine eminim.

Daha sonra hep birlikte güzel bir bayram sabahı kahvaltısı ve yavaş yavaş bayram kıyafetleri büyük bir heyecanla giyilir bu arada televizyonda TRT1 açık bir şekilde bayram programları izlenir ve ailemizin en büyüğü köşesinde kahvesini yudumlarken bütün bireyler hazırlanmaya başlardı.

Daha sonra evde büyük bir heyecan havası ile birlikte yeni kıyafetler, yeni ayakkabılar giyilir kızlar bayram sabahı olduğu için hafif bir makyaj erkekler ise saçlar farklı farklı şekilde taranır, zamana göre kimi jöle sürer kimi sprey artık her birey hazır olduğuna emin olduktan sonra ailenin reisinden başlayarak kutlamalar başlar ve sözüm ona ” bayram harçlığı” alınarak mutluluklar zirve yapar sonra evin çocukları olarak sokağa çıkardık kıyafetlerimizi arkadaşlarımıza göstermeye kimin kıyafeti daha güzel kim daha şık olmuş.

Erkekler bir yanda kızlar bir yanda birbirlerine kıyafetlerinin ne kadar yakıştığını süzer ve bir çoğumuz belki mahallenin kızlarına belkide erkeklerine kur yapardık kendi çocuk aklımızla masumca büyük bir saflıkla.

Artık yavaş yavaş misafirlik zamanı gelmiş olur ve evden gelen yüksek bir sesle ” Çocuklar hadi eve” diyen bir ses ile eve girerdik gelen misafirlerin bayramını kutlar ve bu bize büyük bir ızdırap gibi gelirdi bilmezdik ki en güzel günleri yaşadığımızı.

Saatler geçtikçe evin reisine yavaş yavaş soru yağmuruna tutmaya başlardık nereye gidiyoruz veya gideceğiz diye her saniyemiz heyecanla geçirdiğimiz günler büyük bir hatıra iz bırakırken hafızamızda biz güler oynardık arkadaşlarımızla.

O zamanlarda hepimizde büyük bir bağ vardı aile bağı, kardeşlik bağı, dostluk bağı, akraba bağları her bağlamda zengin hissederdik kendimizi o zamanlar hiç bitmeyecek hiç birimiz değişmeyecek mişiz gibi hep böyle kalacak sandığımız zamanını değerini bilmeden yaşadık hepimiz.

Kimimiz televizyon başından kalkmak istemezdik çocukluğumuzun programları bayram sabahı bir başka olurdu hepimiz unutulmayan çocuk programı (Susam Sokağı) izler ve mutlu olurduk daha sonra Rahmetli Barış Manço’nun “Adam Olacak Çocuk” Programını izlerdik ve bir sonraki program ise Çizgi film kuşağı “Bugs Bunny” izlemesi bir başka olurdu çünkü sadece bayramda arka arkaya yayınlardı Tv kanalları artık büyüklerimiz bizi kaldıramayacağını anladığında televizyon başından hemen kardeşlerin en büyüğüne seslenir “Kızım veya Oğlum” siz evde kalın biz karşı komşuya gidiyoruz bayram ziyaretine diyerek evden çıkarlardı bizler ise hemen televizyonun sesini biraz daha açar sevdiğimiz programı izlemeye devam ederdik.

Program bittikten sonra anne – babamızı misafirlikten gelmesini beklerdik. Anne, babamız geldikten sonra artık gezme zamanı geldiği için evin reisinin gönlünü etmeye çalışırdık “baba şuraya gidelim buraya gidelim” diye.

Ve başlardı en güzel bayram gezmeleri.

Çarşıya çıktığımızda ilk düşüncemiz ya luna park olurdu yada çay bahçesi ailemizle oturup çay içmek en büyük keyfimizdi veya luna parka gitmek ama en güzel dönemleri yaşıyorduk çünkü o dönemde her birimiz birbirimizi görürdük gözlerimize bakarak bayram kutlardık.

Akraba çocukları gelirdi kimimize hala oğlu dayı kızı ve hep birlikte dolaşır gezerdik çok mutlu olurduk çünkü bazılarımız her daim görmezdi yılda bir yada iki sefer görüştüğü için o akraba ziyaretlerin den keyif alırdık mutluluğumuza mutluluk katardı ama bilmezdik ki zaman geçtikçe değişeceğimizi her zaman böyle gitmeyeceğini.

Akşamları yılda bir iki sefer televizyonda izlediğimiz sanatçılar bayram programlarında çıkar ve en güzel şarkılarını dinlerdik o dönemde TRT1 ve TRT2 birde TRTGAP vardı başka kanal olmadığı için 3 kanal arasında gezerdik ve her kanalda büyük bir coşku ile kutlanırdı bayramlar.

Hepsi artık mazide ve hafızalarımızda kaldı.

Artık ne bayram tebrik kartları nede bayramların tadı kaldı şimdi hepimiz sanal ortamına bağlı kaldık ve kutlamalarımızı da sanal ortam üzerinden yapar olduk ve ziyaret yerine sanal mesajlar, dürtmeler ve duvara tebrik mesajları yazar olduk.

Hiç bir şey eski tadı vermeyecek hiç birimize bizler sosyal ağın bağımlısı olduğumuz sürece.

Sosyal ağın bağımlısı olan herkesin bayramı kutlu olsun..

Zaman ayırıp okuyanlara da ayrıca teşekkür ederim.
Saygı ve sevgilerimle
Soner Tarcan
Tarih : 08.11.2016

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Buyulenmis
  • Mutlu
  • Uzgun
  • Ofkeli
  • Bikkin
  • Korkuyor
Beğendiysen sende duygularının kelimelerini paylaş sesini duyur ;)
Puanlar
New Title : 5

5

5

Kullanıcı oyu: henüz değerlendirilmedi, ilk siz olun! Teşekkür ederim. Oyunuz kaydedildi.

Soner Tarcan

Soner Tarcan

Şair - Yazar

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.